Proč je práce řidičů kamionů jednou z nejnebezpečnějších v Americe?

Jaká velmi důležitá profese kombinuje velký počet pracovních hodin, nízký plat a špatný životní styl? Ano, je to práce řidičů kamionů. Tato profese zničí tolik životů v Americe, že se to stává neudržitelným. V tomto článku najdete důvody.

Mnoho hodin a ujetých kilometrů, nízký plat

Od řidičů velkých nákladních automobilů se automaticky očekává, že budou řídit až 14 hodin denně s tím, že po deseti hodinách odpočinku následuje dalších 14 hodin jízdy. Legislativa upravující počet maximálních hodin za volantem během jednoho dne a týdne samozřejmě existuje, ale v praxi je běžně porušována a řidiči jsou nuceni jezdit déle, i když vědí, že porušují zákon. Nechtějí ale přijít o práci a tak dělají, co jim vedení nařídí.

Řidiči kamionů mají jen zřídka volno déle než jeden den v týdnu. Šance, že zemřou při zaměstnání, je mnohem vyšší než u ostatních profesí. Smrt za volantem při autonehodách činí 12% ze všech pracovních úmrtí ve Spojených státech.

Toto riziko řidiči podstupují za relativně nízkou finanční odměnu. Řidiči kamionů běžně odpracují 4400 hodin ročně s tím, že za hodinu jízdy dostanou asi 160 Kč, A to je ve srovnání s ostatními profesemi v USA opravdu málo.

Kamion v americe

Špatná strava řidičů

Při takto velkém pracovním vytížení nezbývá řidičům mnoho času na jídlo a tak si rozhodně nemohou dovolit dvě teplá jídla denně, natož třeba zdravě jíst. Většina truckerů přežívá během dne na balených hotových jídlech a vysokokalorických sendvičích. Když pak řidič zastaví na noční odpočinek, často jí velká, nezdravá jídla těsně před spaním.

Nekonečné hodiny strávené za volantem se citelně projevují i na zdraví řidičů. Časté jsou problémy s páteří a hlavně obezita. Pouze 14% ze tří miliónů řidičů ve Spojených státech tak netrpí nadváhou nebo obezitou. Z těchto tří miliónů řidičů pak pouhých 8% pravidelně cvičí, což je oproti 49% v běžné populaci opravdu nízké číslo.

Nedostupnost zdravotní péče pro řidiče dálkových kamionů

Vysoký počet hodin strávených za volantem kamionu přirozeně nedovoluje řidičům pravidelné lékařské kontroly, což má za následek zanedbávání symptomů nejrůznějších zdravotních problémů. Častý je také vznik alergie jako následek špatné životosprávy.

Tuto situaci se snaží řešit legislativa. Od roku 1970 je například v platnosti zákon, který nedovoluje nemocným cukrovkou (konkrétně těm, kteří si potřebují aplikovat inzulin) vykonávat profesi řidičů kamionů. Je to svým způsobem paradox, protože cukrovka je díky nevhodné stravě a životnímu stylu řidičů jedním z jejich nejčastějších onemocnění.

Jiným velkým problémem řidičů nákladních automobilů je deprese. Ta často vzniká jako důsledek dlouhých období strávených mimo domov, špatných nebo žádných vztahů se zaměstnavateli a kolegy a celkové osamělosti. Práci řidičů často vykonávají i vojenští veteráni z Iráku a Afghánistánu, kteří nemohou sehnat jiné zaměstnání. Mnoho z těchto nových řidičů trpí post-traumatickým syndromem díky dlouhé době strávené ve velkém stresu, tak odlišném od životního stylu řidičů kamionů. Obě povolání jsou psychicky velmi náročná ale každé úplně jiným způsobem. Kombinace těchto dvou pak může mít za následek vznik dalších duševních onemocnění.

Každodenní hledání místa pro nocleh

Přestože velké nákladní automobily disponují malou „ložnicí”, tak řidič pořád musí najít vhodné místo pro celonoční parkování, což nebývá vůbec jednoduché. Řidiči tak často přespávají podél hlavních silničních tahů, hlavně ve velmi odlehlých oblastech bez možnosti použití sociálních zařízení nebo alespoň umýváren, natož si s někým alespoň popovídat.

Řidič ale nemůže zastavit jen tak u krajnice, vhodných míst pro přenocování není mnoho a ty nejlepší bývají přeplněné. Zohlednit musí řidič i bezpečnost a to ne jen svojí. Kamiony naložené drahým zbožím totiž lákají zloděje a tak řidič mnohdy celou noc probdí ve strachu o drahý náklad kamionu.

Závěrem

Mnohdy romantická představa o životě řidičů kamionů, podle které, jsou řidiči nezávislí, zcestovalí, mají čas přemýšlet, starají se jen o sebe atd., nemá s realitou mnoho společného. Řidiči kamionů zastávají velice důležitou ale i tvrdou a fyzicky i psychicky náročnou profesi a tak až příště zase budete nadávat na pomalu se předjíždějící kamiony, zkuste být trochu shovívavější a mějte na paměti, jak náročný mají řidiči kamionů život.

Najít v bazaru vozidlo...

  1.   

Kontakty

VANS CENTRE s.r.o.
Průmyslová 372/1,
108 00 Praha-Štěrboholy


VÝKUP A PRODEJ
Tel.: (+420) 266 310 909

KANCELÁŘ
Fax: (+420) 211 152 657
E-mail: acdodavky@acdodavky.cz

Whatsapp kontakt Viber kontakt

Prodej dodávek, užitkových aut a vozů