Řidiči silničních vlaků

Silniční vlak je pojem, který se používá pro speciální dlouhé kamionové soupravy. Ty se používají hlavně v Austrálii, kde převáží náklad z dolů. Ty největší mohou mít až šest návěsů, vážit 200 tun a na délku měřit až 50 metrů!

Řídit podobné kamiony je ještě o dost složitější než řízení běžného nákladního automobilu. A to také není právě snadné..

Silniční vlak v Austrálii

Od dvou set tunového kolosu jedoucího značnou rychlostí samozřejmě nelze čekat, že dokáže rychle zastavit nebo změnit směr jízdy. Kdybyste se tedy náhodou setkali někde v buši s kamionem tohoto typu, raději ho nechte projet. Případná kolize by pro vás v jakkoliv velkém autě mohla být tragická.

Snad právě díky větší zodpovědnosti a zkušenostem, bývají řidiči velkých kamionů nejzdvořilejšími řidiči na australském kontinentu. Jejich práce je drsná a osamělá a tak se k nim ostatní lidé většinou chovají s úctou a respektem. Aby jim ještě více neztěžovali těžkou práci, dodržují následující pravidla:

  • Nikdy neparkujte před tahačem silničního vlaku. Vždyť si zkuste představit, jaké to asi je couvat se šesti návěsy! :)
  • Nikdy se před kamion necpěte nebo nedělejte „myšku”. Nedělejte to na semaforech, na kruhových objezdech, na nájezdech ani na dálnici. Prostě nikdy a nikde. Dlouhé kamiony potřebují na zastavení dost dlouhý prostor. Řidiči si většinou udržují bezpečnou vzdálenost a tak, když jim tam někdo vjede, může jim způsobit spoustu nepříjemností. Minimálně nutnost prudkého brzdění a pak opětovného rozjíždění, což u takhle velkých aut není nic snadného.
  • Pokud vidíte otáčející se silniční vlak nebo jiný dlouhý kamion, snažte se být trpěliví. Raději zastavte a chvilku počkejte. Předejdete tak zbytečným problémům.
  • Cedulka s nápisem „Nepředjíždějte odbočující vozidlo,” znamená, že se vám řidič snaží říci abyste nepředjížděli odbočující vozidlo. Proto to nikdy nedělejte. Pokud řidič odbočuje vlevo, uvědomte si, že kamion musí nejprve odbočit doprava aby si mohl najet a zatáčku tak vytočil. A takhle dlouhý kamion má tolik mrtvých úhlů..
  • Vždy nechávejte kamionům dostatek prostoru. Na dálnici se držte na levé straně svého pruhu (v Austrálii se jezdí vlevo), protože některé návěsy kamionu mohou vybočovat. Pokud chcete zastavit, sjeďte ze silnice a až potom zastavte- pokud to samozřejmě dovoluje silnice. Tímto způsobem nebudete nikomu překážet ani nikoho brzdit.
  • Když vás silniční vlak bude předjíždět, nikdy nezrychlujte, dokud nebude kamion celý zpět ve svém pruhu.
  • Když vy budete předjíždět silniční vlak ujistěte se, že v protisměru hodně dlouho nic nejede a že vidíte opravdu dost daleko. Nepodceňujte dobu potřebnou k předjetí 50 metrového nákladního auta. Jakmile ho předjedete a vrátíte se do svého pruhu, nikdy nezpomalujte, abyste zbytečně nebrzdili kamion.

Tato doporučení samozřejmě platí i pro běžné nákladní vozy jezdící po našich silnicích. Když se totiž budeme vzájemně chovat ohleduplně a s respektem a to ne jen na silnici, budeme z toho mít prospěch všichni.

Najít v bazaru vozidlo...

  1.   

Kontakty

VANS CENTRE s.r.o.
Průmyslová 372/1,
108 00 Praha-Štěrboholy


VÝKUP A PRODEJ
Tel.: (+420) 266 310 909

KANCELÁŘ
Fax: (+420) 211 152 657
E-mail: acdodavky@acdodavky.cz

Whatsapp kontakt Viber kontakt

Prodej dodávek, užitkových aut a vozů